اقیانوس ، ساحل ، صخره ،طلوع و غروب وتلألوخورشید،نسیم اقیانوس ،تالاب و رود و آبگیر ،خلیج و خور ، نخل و کنار ،کوه  و دشت ، باغ و صحرا… طبیعت این جا  همه داشته هایش را رو کرده و چنین است که کوه های این جا با کوه های هر کجای دیگر ایران فرق دارد ، چنین است  که از دل خاک ، گِل می جهد، چنین است که در کناره کویر  باغ های میوه سر بر آورده اند ، چنین است که تالابش رنگی منحصر دارد و ساحلش جابه جا طور دیگری جلوه می کند ؛ قسمتی صخره ای است و جایی با خزه های سبز فرش شده ، آن سوتر ماسه های طلایی مسافر رابه خود می خوانند و این سو موج ها خود را به تخته سنگ ها می کوبند ، چنین است که درختانش ، جوان و کهن  سال ،نزد پیر  و جوان احترام دارند  ،زبان تصاویر از بیان این همه زیبایی و شگفتی الکن است و با این همه باز هم چشم را خیره میکند

دریا بزرگ

دریا بزرگ چابهار ساحلی صخره‌ای و منطقه‌ای مشهور در بندر چابهار است که به دلیل دیدنی‌های طبیعی و تاریخی فراوان از اهمیت بسیاری برخوردار است و تفرجگاه مردم منطقه و گردشگران است.

دریا بزرگ
دریا بزرگ
دریا بزرگ
دریا بزرگ
دریا بزرگ
دریا بزرگ
دریا بزرگ
دریا بزرگ

گل افشان

در ۱۰ کیلومتری چابهار، بین دشت کهیر و تنگ و در ۲۰ کیلومتری روستای کهیر، سه تپه کوچک گل افشان به ارتفاع ۱۰ تا ۲۰ متر وجود دارد که یکی از دیدنی‌های چابهار است. دو تا از این تپه ها غیرفعال و یکی از آنها مانند آتشفشانی می جوشد و هر دقیقه یکبار از آن گل سرد طوسی رنگی خارج می‌شود.

گل افشان چابهار
گل افشان چابهار

کوه‌های مینیاتوری

یکی از جاذبه‌های شگفت انگیز چابهار کوه های مینیاتوری یا مریخی است. این کوه ها ۴۰ تا ۵۰ کیلومتر بعد از چابهار به سمت بندرگواتر، قرار گرفته‌اند. وجود دریا در یکسو و وجود این کوه ها در طرف دیگر جاده باعث شده تصویر همچون تابلویی نقاشی باشد. جنس این کوه ها رسوبی است و روی آنها هیچ گیاهی به چشم نمی خورد، اما رنگ خاکستری آنها، شکل مخروطی‌شان و ترکیب رنگ قرمز باعث شده به کوه‌های مریخی معروف شوند.

کوه-های مینیاتوری چابهار
کوه-های مینیاتوری چابهار

تالاب لیپار

بعد از دیدن کوه‌های مینیاتوری می‌توان به دیدن تالاب لیپار رفت. تالاب شگفت انگیز لیپار که به آن تالاب صورتی نیز می‌گویند در ۱۵ کیلومتری شرق چابهار و در مسیر جاده ساحلی چابهار-گواتر قرار دارد. این تالاب که آب های سرگردان اطراف را جمع می‌کند ۱۴ کیلومتر است و پرندگانی همچون فلامینگو، حواصیل، طاووسکن، تیهو و عقاب دشتی در آن زندگی می‌کنند.

تالاب لیپار
تالاب لیپار

درخت مکرزن یا انجیر معابد

شهرهای جنوبی دارای درختی به نام درخت انجیر معابد هستند و چابهار نیز از این قاعده مستثنی نیست. در خت انجیر معابد درخت بسیار بزرگی است که اصل آن متعلق به هند شرقی است و برگ‌های پهنی دارد. انجیر معبد که محلی ها به آن کرگ می‌گویند در داخلش شیره سفید رنگی جریان دارد و میوه آن نیز قابل خوردن است. نمونه های این درخت را در حال حاضر در روستاهای رمین، تیس کوپان، ماشی، لیپار و کوپان سر می توان دید.

درخت انجیر معابد
درخت انجیر معابد

بندر گواتر

فقط قشم جنگل حرا ندارد و در چابهار نیز، جایی که رودخانه باهوکلات به دریای عمان می‌ریزد و در نزدیکی خلیج گواتر، جنگل‌های حرای چابهار قرار دارد. ناگهان در دل خشکی بسیار، درختچه هایی در مرداب روییده است که محل زندگی خزندگان و پرندگان زیادی است.

بندر گواتر
بندر گواتر